Panoromik Röntgen ile Teşhis

Panoromik Röntgen

Panoramik röntgen diş ve diş sağlığına yönelik yapılan detaylı bir röntgen çeşididir. Diş yapısındaki tüm sorunların görülmesini kolaylaştıran bir uygulamadır. Aynı zamanda diş etleri, çene yapısı gibi bölümlerdeki sorunlarında görülmesini sağlar. Yine bu durumlarda hastalığın teşhisi ve tedavisine yönelik olarak kullanılan yardımcı bir kaynak olarak kullanılır.

Erken teşhis ve tedavi planlamasında oldukça büyük bir rol oynayan panoramik röntgenin birçok avantaj sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Panoramik röntgen sayesinde çenedeki tümoral ve kistik yapılar, gömük, çürük ve çarpık dişler rahat bir şekilde tespit edilebilir, Tüm dişler tek bir görüntü üzerinde sunulmaktadır ve bu durum diş hekimleri açısından da oldukça avantajlıdır, Panoramik röntgenin en önemli özelliği ise erken teşhis koyma yeteneğidir. Panoramik röntgen çekimi sayesinde diş hekimleri hastaların bir hastalığa sahip olabileceğini erkenden anlamalarını sağlamaktadır.
Birçok hasta röntgen çekim sırasında acı çekeceğini düşünerek korkuya kapılmaktadır. Panoramik Röntgen çekimi sırasında hastalar asla bir ağrı ya da acı hissetmezler.