Yaygın Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

  Kliniğimizde Yapılan  Teşhis ve Tedaviler

Kliniğimizde yapılan tüm K.B.B. hastalıkları teşhis ve tedavileri  
 • Burun Tıkanıklığı
 • Endoskopik Sinüs Cerrahisi
 • Burun Eğriliği
 • Vertigo
 • Kulak Çınlaması
 • Alerjik Rinit
 • Ses Terapisi
 • Geniz Eti (Adenoidektomi) Tedavi Yöntemleri
 • Bademcik Tedavi Yöntemleri
 • Burun Eti Büyümesi
 • İşitme Kaybı
 • Dil Bağı Tedavisi
 • Kulak Zarı Operasyonları
 • Horlama Tedavisi
 • Orta Kulak İltihabı Tedavisi
 • Dış Kulak Enfeksiyonu
 • Boğaz Mantarı
Randevu Al

Geniz Eti (Adenoidektomi) Tedavi Yöntemleri

Geniz eti (adenoid) geniz boşluğunun üst kısmında (tavanında) bulunan bir savunma dokusudur. Yabancı organizmalar ve mikropları tutar ve onlarla savaşarak, vücuttan uzaklaştırır. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan geniz eti genellikle çocukluk çağında oldukça etkin çalışır.
Genetik nedenlerden ya da hastalıklara sık yakalanmaktan geniz eti büyümesi gözlenebilir. Büyüyen geniz eti çocuklarda; soluk almada zorluğa, uyku bozukluklarına, iştahsızlığa, büyüme geriliğine, diş yapısında ve çene kemiklerinde bozukluklara, kronik sinüzite ve orta kulak hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur.
Geniz eti ameliyatı toplamda 15-45 dakika arasında sürebilmektedir. Operasyondan birkaç saat sonra kişiye gerekli kontroller yapıldıktan sonra yemek yiyebilir, taburcu edilir. Ertesi gün günlük hayatına devam edebilir. Yaklaşık bir hafta kalabalık ortamlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Sinüzit yüz kemikleri içerisinde bulunan ve burun delikleri aracılığıyla açılan boşlukların iltihabıdır. Hastalığın belirtileri burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük, nefes kokusu, , geniz akıntısı, boğazda gıcıklanmadır.
Sinüzit tedavisi buruna bağlanan deliklerin açılması, sinüslerin havalanması ve iltihabın tedavisiyle gerçekleşir. Sinüzit tedavisinde ilk tercih edilecek yöntem ilaç tedavisidir. Uygun antibiyotikler, burun spreyleri, solunum yolu açıcı ilaçlar, gerekirse alerji ilaçları kullanılmalıdır. Cerrahi müdahale ise ancak ilaçla düzelme şansı olmayan hastalara uygulanmaktadır.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi (ESC) günümüzde kronik sinüs iltihapları başta olma üzere, sinüs tümörleri, ön kafa kaidesi yaralanmaları, travmaya bağlı göz çukuru hasarları ve görme siniri basısı gibi durumların tedavisinde güncel tedavi seçeneği olarak en fazla sayıda yapılan cerrahilerden birisidir. Lokal yada genel anesteziyle yapılabilir. Ameliyat burun deliklerinden endoskop kullanılarak uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında antibiotik kullanımı, burun boşluğunu nemlendiren ve kabuklanmayı önleyen serum suyu kullanımı, alerjik ve polipli hastalarda ise ameliyat sonrasında kortizon içeren spreyler ve damlalar kullanımı önerilmektedir.

Vertigo (Baş Dönmesi) Tedavisi

Baş dönmesi diğer bir adıyla vertigo, denge kaybı ve sersemlik hissi olarak tanımlanır. Bu durum özellikle hareket ederken ya da eğilip, kalkarken hızlı hareket etmeye bağlı durumlarda sıklıkla ortaya çıkabilir. Hareket etme, eğilme, yürüme hatta dinlenirken bile kişi sallanma, sersemleme veya baş dönmesi (vertigo) yaşayabilir. Baş dönmesi (vertigo) denge hissinizi değiştirir ve düşme riskinizi artırabilir.

Sık gözlemlenen semptomların başında yer alan baş dönmesi (vertigo), kendi başına bir hastalık değildir fakat bir hastalığın habercisi olabilir. Bazen şiddetli hapşırmaların bile tetiklediği baş dönmesinin (vertigo) altında ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

Baş dönmesi (vertigo) tedavisinde öncelikle sorunun neden kaynaklandığının bulunması ve varsa altta yatan hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Baş dönmesi (vertigo) gibi sorunlarda öncelikle doktor, hasta öyküsünü alır ve sonrasında bir fiziki muayene gerçekleştirilir. Tedavide öncelik baş dönmesi (vertigo) sorununu azaltmak veya ortadan kaldırmak, denge fonksiyonlarını en güvenli şekle getirmektir. Eğer, iç kulaktaki kristallerin yer değiştirmesine bağlı olarak gerçekleşiyorsa tedavi kristallerin yeniden konumlandırılmasını içerir.

Horlama Tedavisi

Horlama, kendi başına bir belirti olarak görülür, fakat kimse sizi uyandırmadan kendi horlamanıza uyanıyorsanız bu en önemli belirtisidir. Özellikle kesik kesik nefes alırken nefesinizin kesildiğini hissederseniz veya çevrenizdekiler bu konuyla ilgili sizi uyarıyorsa bu da diğer önemli bir belirtisidir. Horlama çok basit bir sorun gibi görülse de, altta yatan ciddi hastalıklara bağlı gelişebilir. Uzun süre devam eden horlama, dinlenme sonucunda geçmiyorsa veya kesik kesik ve birden nefes alarak devam ediyorsa kalp veya yüksek tansiyon gibi bazı hastalıklara bağlı gelişebilir.

Horlama tanısı için öncelikle kişinin öyküsünü dinleyerek horlamaya sebep olabilecek durumları inceler. Yapacağı fizik muayene sonrasında testler istenmektedir. Testler sonucunda tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında septoplasti (burun bölme cerrahisi), konka cerrahisi, küçük dil-yumuşak damak operasyonları, radyofrekans dalgalarıyla iyileşme amaçlanmaktadır.