Yaygın Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları

  Kliniğimizde yapılan  teşhis ve tedaviler

Kliniğimizde diş doktorumuz tarafından ağız ve diş hastalıkları teşhis ve tedavisi yapılabilmektedir.  
 • Kanal Tedavisi
 • Lazer Teknolojisi ile Diş Beyazlatma
 • Zirkonyum Diş Kaplama
 • Diş Eti Hastalıkları
 • İmplant Uygulamaları
 • Protetik Diş Tedavisi
 • Estetik Gülüş Tasarımı
 • Diş Sıkma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Hastalıkları
 • 20’lik Diş Çekimi
 • Diş Dolgusu
 • Gömülü Diş Tedavisi
Randevu Al

Lazer ile Diş Beyazlatma

Çeşitli nedenlere bağlı olarak renk değiştirmiş dişlere ya da kişinin kendi doğal diş rengini birkaç ton açmak amacıyla uygulanan, dişlerin yüzey kısmında yer alan mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri yardımı ile çözünmesi işlemi Diş Beyazlatma (Bleaching) tedavi yöntemi olarak adlandırılmaktadır.

Yaşlanma ve sigara, çay, kahve gibi dişleri boyayan maddelerin aşırı kullanımı sonrasında ya da ağız içerisinde bulunan dolgu, protez ya da kaplamaların antibiyotik ya da aşırı derecede florid tüketimi sonrasında dişlerde oluşan lekelenmelerin tedavisinde uygulanan Diş Beyazlatma uygulaması iki ayrı tedavi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.
Lazerle diş ağartma uygulaması, (bleaching) diş yapısında bulunan organik ve inorganik maddelerin beyazlatma jelleri desteğiyle çözünmesi işlemidir. Bu uygulama, diş fırçalama ve ağız bakım suyu kullanımı ile önüne geçilemeyen renklenmelerin çözüme kavuşturulabilmesi için tercih ediliyor. Diş ağartma işlemi, ağartıcı ajanlar olarak adlandırılan çeşitli jellerin kullanımıyla yapılan bir uygulamadır. İşlem, dişlere tatbik edilen jelin, lazer ile ısıtılması ve aktive edilmesiyle yapılır. İşlem sırasında lazer kullanımı ile jelin etkisini arttırmak hedeflenir. Böylece dişlerde iki-üç tona kadar bir beyazlama elde edilebilir.
Diğer tedavi yönteminde ise hasta, diş hekiminin ölçü alarak hazırladığı özel kalıbı kendisi evinde bizzat (kalıbın içerisine beyazlatıcı ilacı yerleştirdikten sonra) uygulamanın gerçekleştirileceği dişlerin üzerine diş hekiminin tavsiye ettiği şekil ve sürede uygular. Evde uygulanan tedavi yönteminde diş hekiminin talimatları doğrultusunda diş etlerinin korunması, kullanım süresinin doğru ayarlanması ve uygulamanın süresi ve devamlılığı gibi konulara özellikle dikkat edilmesi ve olumsuz bir durumla karşılaşıldığı takdirde vakit kaybetmeksizin diş hekimi ile görüşülmesi gerekmektedir.

Gülüş Tasarımı

Dudaklar, dişeti, dişler gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.
Gülüş estetiğinde önemli faktörler; Dudak seviyesi, dişlerin boyları, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, güldüğümüz zaman dudak ve dişlerin uyumu ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.
Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu bölgenin estetiği (beyaz estetik) ve dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği (pembe estetik) değerlendirilir. Bu amaçla öncelikle fotoğraf üzerinde dişetlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir.
Sonrasında dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Daha sonra tedavi planı netleştirilir.
Hastanın mevut durumuna göre yapılacak tedavilere göre seans sayısı değişebilir. Tedavi bazen tek seansta bazen de birkaç haftada tamamlanabilir.

Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisi

Dişler arasında çiğneme kaslarının kasılması sonucu oluşan devamlı dişlerin teması (kenetlenmesi) diş sıkması olarak tanımlanmaktadır. Ağız dışında ise, çiğneme kaslarında sürekli ve aşırı kas kasılmasına bağlı ağrı, çene yüz ağrıları ve yanak bölgesi kaslarında genişleme en önemli bulgulardır. Bazı hastalarda çene eklemi problemleri de tetiklenebilmektedir.
Bruksizmin anksiyete ve strese karşıt bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir. Ayrıca horlama ve uyku apne sendromu olan kişilerde, bruksizm riskinin arttığı da öne sürülmektedir.
Bruksizm tedavisinde en popüler tedavi Diş sıkma botoksu veya Masseter botoksu ismi ile anılan çiğneme kasına botoks tedavisidir. Masseter botoks sayesinde hastaların diş sıkma problemleri azalır ve yaşam konforları artar. Çene ağrısı, baş ve boyun ağrıları düzelir.

İmplant Tedavisi

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. Eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve yaşam boyu kullanılabilecek bu yapay köklerin üzerine yapılan sabit ya da hareketli protezler hastanın çiğneme fonksiyonunu ve estetiğini yerine getirir.
Kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.
İmplant için eğer kişinin kemik yapısı ve genel sağlık durumu uygunsa, üst yaş limiti yoktur. Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. . İmplant uygulaması sadece daha kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda tercih edilmemektedir.
İmplantın yerleştirilmesi lokal anestezi ile yapılır. İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir.İyileşme safhasında gerekirse hastaya geçici bir protez yapılır. Hastalar uygulanan implantların üzerine çok yüklenmeden normal beslenmelerini sürdürürler. İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir.